Milli Emlak Genel Müdürlüğü
Milli Emlak
Genel Müdürlüğü

Hazine Taşınmazlarına İlişkin Sözleşmelerde de Artışlar TÜFE Üzerinden Olacak

05 Şubat 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programında yer alan tedbirler kapsamında Hazine taşınmazlarına ilişkin sözleşmelerde de artışların bundan böyle üretici fiyatları yerine tüketici fiyatları esas alınarak belirleneceğini açıkladı. Sayın Kurum açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Bilindiği üzere 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı ve bu kapsamda hazırlanan Orta Vadeli Programda enflasyonla mücadele kapsamında “kira artış oranına ilişkin üst sınırın, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenmesi" tedbiri alınması öngörülmüştü. Bu tedbir doğrultusunda, Borçlar Kanununda yapılan düzenleme ile de; kira bedelleri artışının üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyat endeksi dikkate alınmak suretiyle yapılması düzenlenmişti. 

Bu doğrultuda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz de vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak üzere Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte yaptığımız değişiklikle Hazine taşınmazları ile ilgili olarak yaptığımız kira, irtifak hakkı ve kullanma izni sözleşmelerinde artış oranlarını 1/1/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) dikkate alarak ve bu endekslerde “bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim" yerine “On iki aylık ortalamalara göre yüzde değişimi" esas alarak hesaplayacağız.

Böylelikle Hazine taşınmazlarına ilişkin sözleşmesi devam eden vatandaşlarımız için artış oranını ÜFE'den TÜFE'ye dönüştüreceğiz, bundan sonra yapılacak sözleşmelerde de TÜFE oranını esas alacağız. Bu düzenleme ile enflasyonla mücadeleye biz de Hazine taşınmazları ile destek sağlamış olacağız. 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır